Historia hodowli "Z Nafty"

Moja przygoda z hodowlą psów rozpoczęła się w roku 1976, kiedy to w domu rodzinnym pojawiła się pierwsza czarna spanielka Tilla z Mścic. Były to lata, gdy na ringach w jednej klasie chodziło 30-40 spanieli. Potem była jej córka beżowa spanielka Pestka. W ich rodowodach były znane psy: Drab z Zielonej Czantorii, King Soel Leśny Elf, Lochranza Wanderling Soul czy Cit z Pisteckeho Lasa.

W roku 1992 rozpoczełam dorosłą przygodę z kynologią, w moim domu pojawiła się dorodna i mądra sznaucerka olbrzymka Tama Ankacz w domu Tina. Wraz z pojawieniem się pierwszego miotu w roku 1995 została zarejestrowana hodowla z Nafty.

Rok 1996, w hodowli pojawia się mała śliczna czarna angielska cocker spanielka Nevada Xandrina w domu Kama. Piękna suka ze znanej z dzieciństwa hodowli. Od 1997r. Kama wystawiana była na ringach, zawsze doskonała, 2x CWC i raz zwycięstwo wystawy.

Pojawiły się kolejne mioty, drugi miot sznaucerów i dwa mioty spanieli od Kamy, pierwszy po sobolowym Prestonie Hanga, z którego pochodził Ch.PL. Drab - Czandor z Nafy - podpalany pies i drugi po Torro von Heidebusch z którego pozostała w hodowli podpalana suka Mika-Nora z Nafty. Mika zawsze doskonała, pięknie zbudowana suka jest mamą dwóch miotów spanieli, pierwszy po King of Swing Sambalu i drugi po Valmont des Terres Froides. Z tego miotu doskonale sprawują się na wystawach Mł.Ch.PL Ch.PL Eyra Fera z Nafty uczestniczka Craftsa 2009 i Ch.PL Ezop Fukier z Nafty.

Po odejściu do przeszłości Tiny w 1999r. i Kamy w 2007r. do hodowli dołączyły: piękna sznaucerka olbrzymka Jaga z Wilczej Skarpy wystawiana, zawsze doskonała, 2xCWC ale nigdy nie posiadająca własnych szczeniąt (zawsze jednak jako ciocia zajmowała się i zajmuje wszystkimi spanielami) oraz w 2008r. czarna perełka - Czarna z Nafty Ricci Club w domu Tina. Suka z zaprzyjaźnionej hodowli p. Zofii Konderla po wspaniałym, niestety nieżyjącym już psie King of Swing Sambalu.